Nikolaj se je s psi ukvarjal od mladih nog. Leta 2011 je postal komandir Policijske postaje vodnikov službenih psov v Celju. Po službeni potrebi se je začel zanimati za kinologijo, ki ga je navdušila tudi za delo s psi v privatnem času. S svojim psom je pričel trenirati pri mednarodnem kinološkem sodniku Antonu Esu v Sevnici, kjer je kot eden izmed ustanovnih članov 2015 sodeloval pri ustanovitvi Kinološkega društva Posavje. S svojim psom je 2015 opravil izpit BBH, od leta 2016 pa deluje kot inštruktor za šolanje športne kinologije pri KD Posavje. Leta 2017 je prevzel funkcijo predsednika KD Posavje, ki jo opravlja še danes.
2018 je na KZS opravil izpit in pridobil naziv Vodja osnovne vrste šolanja. Po spremembi programov nižjih stopenj izpitov, je s svojim psom nadaljeval šolanje in opravil izpit IBGH 3. Z drugo psičko pa je do sedaj opravil izpit IBGH 1. Zaradi želje po nadgrajevanju znanja na področju kinologije, je 2022 opravil tudi tečaj za vodnika službenih psov policije in do končnega izpita izšolal službenega belgijskega ovčarja.
V kinološkem društvu tečajnikom predava tudi kinološke vsebine. V času, ko opravlja naloge inštruktorja v KD Posavje je izšolal veliko število tečajnikov in psov. S svojimi psi sodeluje tudi pri predstavitvah dela na različnih prireditvah, v šolah in vrtcih na območju občin Sevnica in Radeče, ter s tem širi dobro ime Kinološkega društva Posavje in kinologije na sploh.
Kinološka pot Matjaža je malo posebna. Svoje prve "kinološke izkušnje" je dobil v nižjih razredih osnovne šole, ko je imel najprej bližnje srečanje z zobmi vaškega nemškega ovčarja in kasneje izkusil silno moč in težo kangala, ki ga je kot mulca prijazno položil na tla. Od tu naprej je gojil izjemno strahospoštovanje do psov, predvsem večjih. Skozi mladost si je vedno želel imeti psa, a ni imel pogojev in tudi poguma ne dovolj. Vse to se je čez noč spremenilo, ko je s selitvijo "podedoval" tudi staroselca, 12-letnega nemškega ovčarja Rexa. Od takrat si ni več predstavljal življenja brez psa. Ko se je Rex poslovil, je zelo hitro k hiši prišel Rik in skupaj sta v KD Posavje začela odkrivati radost kinologije. Matjaž je pokazal veliko veselje in zanimanje ter kmalu postal pomočnik inštruktorja. Leta 2023 je pridobil licenco za vodjo osnovne vrste šolanja psov in za markerja osnovnega šolanja.
V našem društvu opravlja tudi naloge tajnika. Matjaž je odličen primer, kako se da s pravim pristopom in dobrim vodenjem doseči nepredstavljivo. Danes je ponosen lastnik dveh psov, s katerima pridobiva nova znanja in izkušnje.
Meta je veterinarska tehnica in strastna ljubiteljica živali že od malih nog. Vsak dan svojega življenja posveča skrbi za pse. Kot veterinarska tehnica skrbi za njihovo zdravje in dobro počutje, kot pasja frizerka pa za urejenost njihove dlake. Metini trenutni pasji spremljevalci so maltežan Lennon ter hrtinji, Ayla in Bareen. Skupaj so aktivno vpeti v svet kinologije. Redno se udeležujejo pasjih razstav, coursingov in sodelujejo na poligonu pri vajah poslušnosti.
Od leta 2023 pa se Meta aktivno ukvarja tudi z Rally obediencom. Obe hrtnji sta vrhunski psici z mnogimi uspehi in mednarodnimi šampionati. Prav tako imata obe opravljen zahteven izpit IBGH1. S svojim znanjem in strastjo Meta že vrsto let prispeva v Kinološko društvo Posavje, kjer je od leta 2023 tudi licencirana inštruktorica Kinološke zveze Slovenije. Meta pravi: "Vsak trenutek, ki ga preživim s svojimi psi, mi prinaša neprecenljivo srečo. Brez njihovih dlak moj dan preprosto ne bi bil popoln. Za mene ni le služba, temveč način življenja, ki si ga brez psov ne morem zamisli!."
Zvone je zapisan kinologiji že od mladih nog, ko je 1966 leta, kot štirinajstletnik, na vadišču pod Anskim vrhom v Celju pričel trenirati s prvim psom. Njegovi inštruktorji so bili kinologi Jože Robič, Mirko Krajnc, Tratnik Marjan, Vera Blazinšek ter vodniki službenih psov takratne Milice miličnik Lorbek Berto, Zalaznik Rudi in Jože Toplišek. Leta 1968 so se pokazali že prvi uspehi, ko se je na državni tekmi v Celju, kot najboljši slovenski tekmovalec uvrstil na stopničke. Anton Es je v kinologiji tekmoval vse do leta 1973.
Leta 1971 se je zaposlil v takratni milici, kjer je po šolanju opravljal delo na postaji milice Vič v Ljubljani. Leta 1973 je kot inštruktor pričel delati v Oddelku za šolanje službenih psov milice v Podutiku, kjer je vse do svoje upokojitve 1994 tudi delal. Kot kinolog je bil aktiven tako v službi, kot v privatnem času. V policiji je šolal pse za splošno in specialistično uporabo ter pse za vodenje slepih oseb, kar so šolali v Podutiku do leta 1991.
V svojem prostem času pa je deloval kot član KD Ljubljana na več področjih kinologije. Strokovno je sodeloval pri nastajanju priročnika za šolanje službenih psov milice, tako za splošno, kot za specialistično uporabo. Leta 1985 je na Kinološki zvezi Slovenije pridobil naziv sodnika za delo športnih delovnih pasem in kasneje naziv mednarodnega kinološkega sodnika. Prav tako pa je pridobil nazive vodja osnovnega šolanja, vodja višje stopnje šolanja, trener tekmovalne vrste, marker osnovnega šolanja, marker tekmovalne vrste, republiški marker, vodja šolanja lavinskih psov, vodja šolanja psov za reševanje ljudi izpod ruševin, predavatelj kinološke tematike in inštruktor za učenje psov vodičev slepih. Na Kinološki zvezi Slovenije je bil en mandat predsednik Komisije za šolanje, nato pa predsednik Komisije za izobraževanje, kjer vodil tudi izobraževanje sodniških pripravnikov in sodnikov. Vrsto let je bil v Gorski reševalni službi Slovenije inštruktor za šolanje psov za potrebe GRS ter odgovoren za strokovno delo s psi. Za potrebe GRS je napisal tudi Priročnik za vzgojo in šolanje reševalnih psov, ki ga v GRS uporabljajo še danes. Za potrebe lovcev je napisal Priročnik za delo s psi krvosledci. Od leta 1993 je samostojno šolal tudi pse za slepe in pse za pomoč invalidnim osebam za osebe v Sloveniji, Avstriji, Nemčiji, na Hrvaškem in v Švici. Organiziral je tekme psov za slepe v Sloveniji in Nemčiji. Bil je prvi inštruktor za pse vodičev slepih, ki je Zvezi za slepe Slovenije podaril izšolanega psa. Za potrebe šolanja inštruktorjev za pse vodičev slepih in pse za pomoč invalidnim osebam, je vodil seminarje v Nemčiji, Avstriji, Švici, na Hrvaškem in v Srbiji. Skozi leta dela v jugoslovanski in kasneje tudi slovenski kinologiji je pridobil ogromno znanja, katerega je kot kinološki sodnik in predavatelj kinološke tematike podajal sedanjim kinološkim sodnikom in drugemu kinološkemu kadru.
Vseskozi se njegovo življenje vrti okoli kinologije in ljudi, ki se radi ukvarjajo z njo. Njegova velika želja je bila, da bi tudi v domačem okolju delovali v okviru kinološkega društva. Na njegovo pobudo se je novembra 2014 na sestanku iniciativnega odbora za ustanovitev Kinološkega društva Sevnica zbralo osem zainteresiranih oseb, ki so pričele z aktivnostmi za ustanovitev kinološkega društva. Ustanovni zbor članov je bil 7. 2. 2015, kjer je bil Anton Es – Zvone izvoljen tudi za prvega predsednika Kinološkega društva Posavje. Anton ES – Zvone je v začetku vodil tečaje, izpite, izvajal predavanja kinološke tematike ter izobraževanja bodočih inštruktorjev. V okviru Kinološkega društva Posavje so se prvi izpiti opravljali decembra 2015. Po predaji predsedniške funkcije leta 2016, opravlja naloge predsednika Komisije za šolanje in strokovnega vodje v društvu, izvaja tečaje in izobražuje kinološki kader KD Posavje. Pripravil je strokovno brošuro za tečajnike in računalniško predstavitev o šolanju psov, ki se še vedno uporabljata za predavanja v kinološkem društvu. S svojim znanjem in angažiranjem je izobrazil veliko tečajnikov in inštruktorjev v KD Posavje, strokovno delo v kinološkem društvu pa postavil na visok nivo. S svojim delom je veliko pripomogel k promociji in delu KD Posavje in na sploh kinologije v Sloveniji in v tujini.