Agility

Agility je lahko odlična rekreacija in zabava za vodnika in psa. Skozi igro in z drugimi oblikami nagrajevanja psa učimo pravilnega premagovanja posameznih ovir, ki jih kasneje sestavljamo v bolj ali manj težke kombinacije. Psa lahko usmerjamo z vidnimi in slišnimi znaki, zato je za uspešno sodelovanje pomembna dobra navezava in komunikacija med vodnikom in psom. Z učenjem agilityja lahko pričnete že pri starosti nekaj mesecev, vendar mora biti učenje in zahtevnost vaj prilagojena starosti psa, predvsem višina ovir, ki jih sme premagovati. Pes sme tekmovati po dopolnjeni starosti 15 mesecev oziroma takrat, ko oba z vodnikom dosežeta zadovoljivo znanje pri premagovanju vseh ovir.

Pomembno je, da se pes rad igra in da sploh rad sodeluje z vodnikom. Delo poteka brez povodcev in ovratnic, zato je nujno, da ima pes osvojene osnove poslušnosti. V tečaju agilityja se utrdi že pridobljeno znanje ter se dodatno nauči komunikacije in sodelovanja s psom.
KD Posavje poslusnost2
Tekmovanja
Na vseh uradnih tekmovanjih v Sloveniji se tekmuje v štirih višinskih kategorijah:
 
  • S (small): za pse s plečno višino, manjšo od 35 cm,
  • M (medium): za pse s plečno višino 35 cm ali več, vendar manj kot 43 cm,
  • I (intermediate): za pse s plečno višino 43 cm ali več, vendar manj kot 48 cm,
  • L (large): za pse s plečno višino 48 cm ali več.
Pes lahko na posamezni prireditvi nastopa samo v eni kategoriji in nivoju. Vsi nastopajoči psi morajo imeti v delovni knjižici vpisano plečno višino. Pes mora za uradno meritev višine izpolnjevati pogoje za nastop na uradnem tekmovanju (starost 15 mesecev in delovna knjižica). Na vseh uradnih tekmovanjih v Sloveniji lahko organizator pripravi teke v štirih težavnostnih nivojih (A0, A1, A2 in A3) ter v nivojih veterani plus (AV+) in Open. Nastopanje v nivoju A0 za tekmovalce ni obvezno, nov pes lahko takoj začne tekmovati v nivoju A1. Za prehod iz nivoja A1 v nivo A2 mora pes trikrat doseči tek brez kazenskih točk pri vsaj dveh različnih sodnikih na tekmovanjih v nivoju A1 v agility teku. Vpis novega nivoja v delovno knjižico potrdi slovenski sodnik za agility. V nivo A3 se uvrstijo psi, ki so v nivoju A2 trikrat dosegli tek brez kazenskih točk pri vsaj dveh različnih sodnikih v agility teku, poleg tega pa so bili uvrščeni med tri najbolje uvrščene pse. Tudi pri tem prehodu vpis novega nivoja v delovno knjižico potrdi slovenski sodnik za agility.
 
V nivoju veterani plus lahko nastopajo tekmovalni pari, ki želijo tekmovati na nižjih ovirah. Prehod v nivo veteranov plus se sporoči na naslov Komisije za agility in se vpiše v bazo podatkov.
 
Ovire na tekmovanjih
Sodnik postavi določeno zaporedje ovir in določi čas, v katerem morata vodnik in pes remagati stezo (parkur) kar najhitreje in pravilno. Ovire, ki jih pri tem lahko uporabi so:
višinske ovire – preskoki, daljinski preskok, most, gugalnica, palisada, tunel, slalom, guma, itd.
 
Tekmuje se v dveh razredih:
  • Agility – vključuje ovire s kontaktnimi conami in
  • Jumping – brez ovir s kontaktnimi conami.
 

Donatorji in podporniki

Poleg številnih posameznikov in podpornikov so k delovanju Kinološkega društva Posavje pripomogli tudi:
 
KINOLOŠKO DRUŠTVO Posavje
Kozjanska ulica 8,
8290 Sevnica
DŠ: 53363418
MŠ: 4074602000
IBAN: SI56-6100-0001-6038-715
Nismo zavezanci za DDV!
 
Namen ustanovitve društva je povezati posameznike, ki s svojimi interesi želijo prispevati k boljši prepoznavnosti kinologije, ter nuditi strokovno okolje za vse, ki bi si želeli pridobiti ali izpopolniti svoje kinološko znanje.
 
Cilj društva je v svoje vrste pritegniti čim več lastnikov psov in drugih zainteresiranih, ter jim posredovati vse potrebne osnovne informacije, ki jih kot lastniki psov potrebujejo. Cilj društva je tudi ustvariti strokovni kader za potrebe širjenja kinologije v športne in druge koristne namene.
 
© 2024 Vse pravice KINOLOŠKO DRUŠTVO Posavje. Izvedba zORBiT s.p.