V petek, 8. novembra 2024, se je v Sevnici odvila osrednja proslava Občine Sevnica, na kateri so podelili najvišja občinska priznanja. Med nagrajenci je bil na predlog Kinološkega društva Posavje tudi Anton Es - Zvone, ki je za svoje izjemne dosežke in predano delo na področju kinologije prejel srebrno plaketo. Priznanje je prejel za svoje bogato strokovno delo in dolgoletno vodenje ter mentorstvo v kinološkem društvu, ki ga je zaznamovala visoka strokovnost in predanost kinologiji.
Zvone se je s kinologijo prvič srečal kot štirinajstletnik leta 1966 v Celju, ko je začel trenirati s svojim prvim psom. Že leta 1968 so prišli prvi uspehi, ko je kot najboljši slovenski tekmovalec osvojil stopničke na državni tekmi v Celju. Njegova tekmovalna kariera v kinologiji se je nadaljevala do leta 1973. Leta 1971 se je zaposlil v milici, kjer se je specializiral za šolanje službenih psov, kar je nadaljeval vse do upokojitve leta 1994.
Njegova kariera v policiji je vključevala šolanje psov za splošno in specialistično uporabo ter pse vodiče slepih, poleg tega pa je bil tudi aktiven član Kinološkega društva Ljubljana. Sodeloval je pri pripravi strokovnega priročnika za šolanje službenih psov, leta 1985 pa je postal sodnik za športne delovne pasme, kasneje pa mednarodni kinološki sodnik. Njegov doprinos k razvoju kinološke stroke v Sloveniji je bil obsežen, saj je vzpostavil standarde za šolanje lavinskih psov in reševalnih psov za iskanje ljudi pod ruševinami. Za Gorsko reševalno službo Slovenije je sestavil priročnik, ki se uporablja še danes, prav tako pa je napisal priročnik za delo s psi krvosledci za lovce.
Zvone je svoje strokovno znanje širil tudi v tujini – vodil je seminarje za šolanje psov vodičev slepih v Nemčiji, Avstriji, Švici, na Hrvaškem in v Srbiji. Leta 1993 je začel samostojno šolati pse za slepe in za pomoč invalidnim osebam, pri čemer je organiziral tudi tekme psov vodičev slepih v Sloveniji in Nemčiji. S svojim pionirskim delom je postal prvi inštruktor za pse vodiče slepih v Sloveniji, ki je izšolanega psa podaril Zvezi za slepe.
Zvone se je leta 2014 odločil za ustanovitev lokalnega kinološkega društva v Sevnici, kar je pripeljalo do formalne ustanovitve Kinološkega društva Posavje februarja 2015, kjer je bil izvoljen za prvega predsednika. V društvu je poleg vodenja tečajev in predavanj poskrbel tudi za izobraževanje bodočih inštruktorjev ter postavil temelje za strokovno delo društva. Po predaji predsedniške funkcije leta 2016 še vedno opravlja naloge strokovnega vodje in vodi izobraževalne programe ter tečaje za člane društva. Njegovo delo je pripomoglo k prepoznavnosti KD Posavje ter k razvoju kinološkega kadra v občini in širše.
Lansko leto je Kinološko društvo Posavje Zvonetu podelilo naziv častnega člana v znak priznanja za vse, kar je dosegel in doprinesel k razvoju društva in kinološke skupnosti v Sloveniji. S svojim delom in izjemnim znanjem je Zvone postal vzor mnogim kinologom ter postavil visoke standarde, ki bodo služili prihodnjim generacijam kinoloških navdušencev.